Euroopa Keskpank ei oota lähiaastatel inflatsioonieesmärgi saavutamist

Detsember 18, 2017 09:59


Rahapoliitika mõju turgudele on viimasel ajal olnud suhteliselt mõõdukas. Nii Föderaalreservi kui ka Euroopa Keskpanga istungid ei suutnud möödunud nädalal märkimisväärseid liikumisi tuua ei valuutaturgudele ega ka intressidesse võlakirjaturgudel. Seega võib öelda, et nimetatud keskpangad on suutnud turgude ootusi hästi juhtida. Sel nädalal on istungit pidamas Jaapani keskpank.

Euro. Euroopa Keskpanga (EKP) istung ei pakkunud seekord olulisi üllatusi ning liikumised turgudel jäid seetõttu mõõdukateks. Kooskõlas turgude ootustega jättis EKP oma rahapoliitika meetmed ning eelkommunikatsiooni (forward guidance) muutmata. EKP sõnul jäävad intressimäärad praegustele tasemetele oluliselt kauemaks kui varaostuprogrammi kestus (praeguse info kohaselt lõppeb see 2018. a. septembris). Kuigi EKP juhi Mario Draghi sõnul on inflatsioonieesmärgini jõudmise osas EKP kindlustunne suurenemas, võib pigem öelda, et EKP on järgmiste sammude eel ootamas just inflatsiooni edasisi arenguid.

Uuendatud makroprognoosis tõstis EKP 2018. aasta ootust tavainflatsioonile (1,4% vs. septembris prognoositud 1,2%). Samas langetati 2018. aastaks alusinflatsiooni prognoosi 1,1% juurde varem oodatud 1,3% juurest. Muutmatuks jäid 2019. aasta prognoosid (1,5% nii alusinflatsioonile kui tavainflatsioonile) ning 2020. aastaks oodatakse alusinflatsiooni jõudmist 1,8%-ni ja tavainflatsiooni jõudmist vastavalt 1,7%-ni. Seega ei näe EKP, et euroala inflatsioon saavutaks prognoosiperioodi jooksul soovitud 2% taset. Kui antud vaade peaks paika, ei oleks ka põhjust rahapoliitika karmistamisega ülemäära kiirustada.

Samas on turuosaliste seas levimas arvamus, et EKP võib oma eelkommunikatsiooni muuta selliselt, et varaostuprogrammi lõpetamise eeltingimuseks ei seata inflatsiooni eesmärgi saavutamist. See tähendaks, et EKP võiks lõpetada rahatrüki ka juhul kui inflatsioon ei ole veel saavutanud 2% taset. Sellise otsuse vajaduse taga peitub peamiselt see, et ka EKP-l on vaja mõelda rahapoliitika normaliseerimisele, et olla uue kriisi puhkedes taas kõrgemate intressitasemete juurest valmis majandust toetama.

Tuues paralleele USA Föderaalreserviga (FED), kes samuti peab soovitust madalama inflatsiooni juures jätkama rahapoliitika koomale tõmbamist, võib nentida, et keskpankadel võib seista ees otsustamise koht kas mitte ei peaks senist inflatsioonieesmärki madalamale tooma. Loomulikult on probleemiks see, et seda tehes võivad turuosaliste pikaajalised inflatsiooni-ootused saada tagasilöögi, mis on ohtlik areng deflatsiooniprobleemi tekkeks. Kui seda aga pikaajaliselt ja argumenteeritult kommunikeerida, siis ehk toimuks osapoolte kohanemine valutumalt.

Omaette küsimuseks oleks seejuures kuidas reageeriksid sellisele uuele normaalsusele valuutad. Kui näiteks EKP üksi tunnistaks madalam inflatsiooni ambitsiooni ning FED samal ajal jätkaks vana 2% eesmärgiga, võiks tulemuseks olla euro pikaajaline nõrgenemine läbi mõõdukamate intressiootuste.

Admiral Marketsi ekspertide arvamus on puhtalt informatiivse tähendusega, mis ei ole mingil juhul ostu- või müügisoovitus ega põhjus ükskõik milliseks tegutsemiseks finantsturgudel.



TEAVE ANALÜÜTILISTE MATERJALIDE KOHTA

Käesolev teave väljendab täiendavat informatsiooni kõikide analüüside, prognooside, ennustuste ning mis tahes teiste sarnaste hinnangute või informatsiooni kohta (edaspidi „Publikatsioon"), mis on avalikustatud Admiral Markets UK Ltd Eesti (edaspidi Admiral Markets) veebilehel. Enne investeerimisotsuse tegemist palume Teil pöörata tähelepanu alljärgnevale:

  1. Publikatsioonis avaldatav teave on informatiivse iseloomuga ega ole käsitatav investeerimisalase nõustamise või investeerimissoovitusena.
  2. Iga investeerimisalase otsuse näol on tegemist kliendi isikliku otsusega ning Admiral Markets ei vastuta otsusest tekkinud kahju eest, olenemata sellest, kas otsuse tegemisel on tuginetud Publikatsioonis esitatud teabele või mitte.
  3. Iga Publikatsioon on koostatud Admiral Markets'i analüütiku poolt (edaspidi „Autor"), tuginedes Autori isiklikele hinnangutele.
  4. Klientide huvide kaitsmiseks ning Publikatsiooni objektiivsuse kahjustamise vältimiseks on Admiral Markets kehtestanud vastavad sisekorrad huvide konfliktide tuvastamiseks ning käitlemiseks.
  5. Kuigi kasutusele on võetud kõik mõistlikud meetmed tagamaks, et Publikatsiooni allikad oleksid usaldusväärsed ning sisalduv informatsioon oleks esitatud võimalikult arusaadavalt, õigeaegselt, täpselt ning täielikult, ei garanteeri Admiral Markets Publikatsioonis sisalduva teabe täpsust või täielikkust.
  6. Publikatsioonis avaldatud teave ei tähenda Admiral Markets'i poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet, et klient saab esitatud strateegiatest kasu või et kahju tekkimise võimalus on mingil viisil või määral piiratud.
  7. Publikatsioonis avaldatud teave finantsinstrumentide varasema või modelleeritud tootluse kohta ei tähenda Admiral Markets'i poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet järgmiste perioodide tootluse kohta. Finantsinstrumendi väärtus võib nii kasvada kui kahaneda ning vara väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
  8. Publikatsioonis sisalduvatele prognoosidele võivad kohalduda täiendavad teenustasud, maksud või muud tasud, sõltuvalt Publikatsioonis avaldatud teabe subjektist. Admiral Markets'i teenustele kohalduv hinnakiri on avalikult kättesaadav Admiral Markets'i veebilehel.
  9. Võimendust kasutavad finantsinstrumendid, nagu nt kauplemine valuutadega ja hinnavahelepingutega (Forex'i ning CFD'dega), võivad olla väga spekulatiivse iseloomuga ning tuua kaasa nii kahju kui kasu. Enne kauplemistegevustest osavõtmist veendu, et oled aru saanud kaasnevatest riskidest.
Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.