Kas EKP suudab euro nõrkusest päästa?

Detsember 10, 2018 12:28

Risk-off on jätkuvalt teemaks ning aktsiaturgudel ei näi müügisurve vaibuvat vaid pigem on suurenemas tõenäosus üldise langustrendi ulatuslikumaks arenguks. Valuutaturgude jaoks tähendab see suurenevat survet toorainevaluutadele ning ostuhuvi turvasadama valuutadele. Ka möödunud nädal ei olnud erand – suurimate kukkujate hulgas oli Austraalia dollar, tugevust oli aga näha jeeni ning frangi puhul.

Algaval nädalal on tulekul olulisi rahapoliitika sõnumeid – Euroopa Keskpank (EKP) peaks neljapäeval peetaval istungil teatama varaostuprogrammi lõpetamisest. Ka makrouudiste poolelt on tulekul üht-teist olulist, mis üllatuste korral valuutadesse volatiilsust tuua võivad. USA-s avaldatakse inflatsiooni kohta uut infot ning euroalas annavad majanduse edasiste väljavaadete kohta värske ülevaate PMI indeksid.

Dollar ei ole viimasel ajal suutnud pakkuda kaitset risk-off meeleolude vastu. Möödunud nädalal olid dollar enamike olulisemate paaride lõikes nõrgenemas, kuigi liikumised olid suhteliselt mõõdukad. Üheks peamiseks negatiivse sentimendi kujundajaks on olnud USA-ga seotud teemad - USA intressikõvera ümberpöördumine ning kartused eesootava majanduslanguse pärast, Föderaalreservi (Fed) ettevaatlikum vaade ja oodatavalt vähemagressiivne rahapoliitika karmistamine. Seetõttu ongi dollaris pigem domineerinud kerge müügihuvi.


Teisipäeval avaldatakse USA tootjahinnaindeks ning kolmapäeval inflatsiooniraport. Viimasel ajal tugevalt langenud naftahinnad peaksid tavainflatsioonile järgneva 6 kuu jooksul negatiivset mõju avaldama, samas peaks täishõive seisus tööturg ning sellest tulenev palgasurve hinnakasvu kiiremaks suruma. Seega on USA inflatsiooni puhul võimalikud erinevad stsenaariumid. Dollarile avaldaks tugevamat (negatiivset) mõju see, kui inflatsioon oleks oodatust madalam.

Euro jaoks on kindlasti intrigeerivaks sündmuseks EKP istung, mis peaks tooma uut infot rahapoliitika edasiste väljavaadete kohta. Juba juunikuus ütles Mario Draghi, et varaostuprogramm lõpetatakse detsembris ning selles osas on üllatused vägagi vähetõenäolised. Suuremat tähelepanu peaks aga saama kõik see, mis seondub intressidega. Varasema eelkommunikatsiooni kohaselt peaks intresside tõstmine aset leidma 2019. aasta sügisel. Kuna aga euroala majanduskasv on vahepeal märkimisväärselt hoogu kaotanud, on ka EKP intresside tõstmise ajastuse osas kahtlused suurenenud.

Tulekul on ka EKP värskendatud majandusprognoosid ning tõenäoliselt on keskpank sunnitud oma inflatsioonivaate allapoole korrigeerima. Võimalik, et EKP ja Draghi siiski intresside osas senist vaadet ei muuda soovides lisaaega uute otsuste tegemiseks. Euro liikumise ulatus sõltub paljuski sellest kas uus info tekitab üllatusmomendi. Euro ulatuslikuks negatiivseks liikumiseks peaks EKP sõnum olema seega oodatust märksa ettevaatlikum.

Naelsterling on sel nädalal samuti tähelepanu keskmes seoses Brexiti hääletusega Ühendkuningriigi parlamendis. Eelinfo kohaselt ei ole peaminister Theresa May Brexiti plaanil suurt lootust parlamendis positiivset heakskiitu saada. Seega oleks ootuspärane, et nael nõrgeneb veelgi peale otsuse selgumist. Küsimuseks jääb aga see kui palju naela hinnatasemetes negatiivseid ootusi juba sisse on arvestatud. Erinevate vaatlejate hinnangul tooks hääletuse läbikukkumine ja karmi Brexiti stsenaarium naela jaoks täiendava nõrgenemise olulisemate paaride lõikes vähemalt 2-3%.

Admiral Marketsi ekspertide arvamus on puhtalt informatiivse tähendusega, mis ei ole mingil juhul ostu- või müügisoovitus ega põhjus ükskõik milliseks tegutsemiseks finantsturgudel.

TEAVE ANALÜÜTILISTE MATERJALIDE KOHTA

Käesolev teave väljendab täiendavat informatsiooni kõikide analüüside, prognooside, ennustuste ning mis tahes teiste sarnaste hinnangute või informatsiooni kohta (edaspidi „Analüüs"), mis on avalikustatud Admiral Marketsi veebilehel. Enne investeerimisotsuse tegemist palume Teil pöörata tähelepanu alljärgnevale:

  1. Analüüsis avaldatav teave on informatiivse iseloomuga ega ole käsitatav investeerimisalase nõustamise või investeerimissoovitusena.
  2. Iga investeerimisalase otsuse näol on tegemist kliendi isikliku otsusega ning Admiral Markets ei vastuta otsusest tekkinud kahju eest, olenemata sellest, kas otsuse tegemisel on tuginetud Analüüsis esitatud teabele või mitte.
  3. Iga Analüüs on koostatud Admiral Marketsi analüütiku poolt (edaspidi „Autor"), tuginedes Autori isiklikele hinnangutele.
  4. Klientide huvide kaitsmiseks ning Analüüsi objektiivsuse kahjustamise vältimiseks on Admiral Markets kehtestanud vastavad sisekorrad huvide konfliktide tuvastamiseks ning käitlemiseks.
  5. Kuigi kasutusele on võetud kõik mõistlikud meetmed tagamaks, et Analüüsi allikad oleksid usaldusväärsed ning sisalduv informatsioon oleks esitatud võimalikult arusaadavalt, õigeaegselt, täpselt ning täielikult, ei garanteeri Admiral Markets Analüüsis sisalduva teabe täpsust või täielikkust.
  6. Analüüsis avaldatud teave ei tähenda Admiral Marketsi poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet, et klient saab esitatud strateegiatest kasu või et kahju tekkimise võimalus on mingil viisil või määral piiratud.
  7. Analüüsis avaldatud teave finantsinstrumentide varasema või modelleeritud tootluse kohta ei tähenda Admiral Marketsi poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet järgmiste perioodide tootluse kohta. Finantsinstrumendi väärtus võib nii kasvada kui kahaneda ning vara väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
  8. Analüüsis sisalduvatele prognoosidele võivad kohalduda täiendavad teenustasud, maksud või muud tasud, sõltuvalt Analüüsis avaldatud teabe subjektist. Admiral Marketsi teenustele kohalduv hinnakiri on avalikult kättesaadav Admiral Marketsi veebilehel.
  9. Võimendust kasutavad finantsinstrumendid, nagu nt kauplemine valuutadega ja hinnavahelepingutega (Forex'i ning CFD'dega), võivad olla väga spekulatiivse iseloomuga ning tuua kaasa nii kahju kui kasu. Enne kauplemistegevustest osavõtmist veendu, et oled aru saanud kaasnevatest riskidest.
Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.