Nael Brexiti väljavaadete tõttu jätkuvalt surve all

August 09, 2018 18:46

Turud on liikunud sel nädalal heitlikult, peamiste meeleolude suunakujundajate seas on jätkuvalt geopoliitilised teemad. USA ja Hiina kaubandussõja kõrval on arenevate turgude valuutasid survestamas USA uued sanktsioonid Venemaale ning teravnevad suhted Türgiga. Põhivaluutade seas on sel nädalal suurimate liikujate hulgas naelsterling, mida on koormamas Brexitiga seotud mured.

Naelsterling on jätkanud nõrgeneval kursil ning on sel nädalal olulisemate valuutade seas enim nõrgenenud euro, jeeni ning frangi suhtes. Poliitiline vaakum Ühendkuningriigis (UK) seoses Brexiti protsessi edasiste arengutega on kasvamas ning üha enam on turuosalisi kainestamas tõsiasi, et realiseeruda võib nn. karmi Brexiti stsenaarium. Kuna märts 2019 ehk ametlik tähtaeg UK-le EL-ist lahkumiseks, on kiiresti lähenemas, on paljude arvates juba liiga hilja, et saavutada EL-iga mõistlikke kokkuleppeid kaubavahetuse ja muude tingimuste osas. Nii ütles nädalavahetusel UK väliskaubandusminister Liam Fox, et EL-iga kokkuleppe mittesaavutamise tõenäosus on juba 60%.

Samuti oli möödunud nädalal peetud Inglise keskpanga (BOE) istungil kuulda murelikke noote seoses Brexitiga (ka BOE juhi hinnangul on karmi Brexiti tõenäosus „ebamugavalt kõrge"). Seetõttu on nael praegu liikumas peaasjalikult poliitiliste uudiste toel ning makrouudised ning rahapoliitika sõnumid ei oma naelale märkimisväärset mõju. EUR/GBP on jõudnud juba 0,90 juurde. Viimati oli paar sel tasemel eelmise aasta oktoobris. Mitmed prognoosijad on pakkunud, et nael võib peagi euro suhtes testida pariteedi taset. Naela kosumise eelduseks oleksid märgid, et UK valitsus suudaks näidata üksmeelt oma Brexiti seisukohtades.

Dollar on nädala jooksul püsinud suhteliselt väheliikuv. Kaubandussõjaga seonduv on seega olnud üsna neutraalse mõjuga. Hiina ja USA vaheline kaubandustüli on ilmselt saamas sedavõrd igapäevaseks teemaks, et üllatusmoment sellega seonduval uudisvool puudub. Juhul kui peamised osapooled ei suuda siiski lähiajal suhteid normaliseerida, on tõenäoline, et turge võiks enam mõjutama hakata võimalikud makrosignaalid, mis viitavad kasvuprobleemidele. Seni on USA-Hiina tülis rohkem kannatanud Hiina (jüaan on dollari suhtes paari kuuga nõrgenenud ligi 7%, Hiina aktsiaturud on sama ajaga langenud ligi 15%).

Samas ei ole Hiina väliskaubanduse numbrites veel märgata kaubandussõja negatiivseid mõjusid. Juulis eksportis Hiina USA-sse 41,5 mlrd USD eest mis moodustas 19,3% kogu ekspordist. Kaubavahetuse ülejääk USA-ga oli 28,1 mlrd USD, mis on lähedane rekordilisele tasemele juunis. On selge, et makronäitajatesse jõuavad kõrgemate tollitariifide mõjud viitajaga, seda nii Hiina kui kindlasti ka USA puhul. Suure tõenäosusega on aga USA-sse mõjud jõudmas hiljem ja peaasjalikult seeläbi kui arenevate riikide (sh. Hiina) poolne nõudlus sealsete majanduste jahenemise tõttu vähenema hakkaks. Seega ei pruugi kaubavahetustüli lähiajal dollarit märkimisväärselt mõjutada.

Admiral Marketsi ekspertide arvamus on puhtalt informatiivse tähendusega, mis ei ole mingil juhul ostu- või müügisoovitus ega põhjus ükskõik milliseks tegutsemiseks finantsturgudel.


TEAVE ANALÜÜTILISTE MATERJALIDE KOHTA

  1. Käesolev teave väljendab täiendavat informatsiooni kõikide analüüside, prognooside, ennustuste ning mis tahes teiste sarnaste hinnangute või informatsiooni kohta (edaspidi „Publikatsioon"), mis on avalikustatud Admiral Markets UK Ltd Eesti (edaspidi Admiral Markets) veebilehel. Enne investeerimisotsuse tegemist palume Teil pöörata tähelepanu alljärgnevale:
  2. Publikatsioonis avaldatav teave on informatiivse iseloomuga ega ole käsitatav investeerimisalase nõustamise või investeerimissoovitusena.
  3. Iga investeerimisalase otsuse näol on tegemist kliendi isikliku otsusega ning Admiral Markets ei vastuta otsusest tekkinud kahju eest, olenemata sellest, kas otsuse tegemisel on tuginetud Publikatsioonis esitatud teabele või mitte.
  4. Iga Publikatsioon on koostatud Admiral Markets'i analüütiku poolt (edaspidi „Autor"), tuginedes Autori isiklikele hinnangutele.
  5. Klientide huvide kaitsmiseks ning Publikatsiooni objektiivsuse kahjustamise vältimiseks on Admiral Markets kehtestanud vastavad sisekorrad huvide konfliktide tuvastamiseks ning käitlemiseks.
  6. Kuigi kasutusele on võetud kõik mõistlikud meetmed tagamaks, et Publikatsiooni allikad oleksid usaldusväärsed ning sisalduv informatsioon oleks esitatud võimalikult arusaadavalt, õigeaegselt, täpselt ning täielikult, ei garanteeri Admiral Markets Publikatsioonis sisalduva teabe täpsust või täielikkust.
  7. Publikatsioonis avaldatud teave ei tähenda Admiral Markets'i poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet, et klient saab esitatud strateegiatest kasu või et kahju tekkimise võimalus on mingil viisil või määral piiratud.
  8. Publikatsioonis avaldatud teave finantsinstrumentide varasema või modelleeritud tootluse kohta ei tähenda Admiral Markets'i poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet järgmiste perioodide tootluse kohta. Finantsinstrumendi väärtus võib nii kasvada kui kahaneda ning vara väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
  9. Publikatsioonis sisalduvatele prognoosidele võivad kohalduda täiendavad teenustasud, maksud või muud tasud, sõltuvalt Publikatsioonis avaldatud teabe subjektist. Admiral Markets'i teenustele kohalduv hinnakiri on avalikult kättesaadav Admiral Markets'i veebilehel.
  10. Võimendust kasutavad finantsinstrumendid, nagu nt kauplemine valuutadega ja hinnavahelepingutega (Forex'i ning CFD'dega), võivad olla väga spekulatiivse iseloomuga ning tuua kaasa nii kahju kui kasu. Enne kauplemistegevustest osavõtmist veendu, et oled aru saanud kaasnevatest riskidest.
Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.