​Risk-off taas teemaks

Märts 25, 2019 15:59

Makrouudised ja rahapoliitika tõid möödunud nädalal valuutaturgudele volatiilsust ning andsid põhjuse uuteks kartusteks majanduskasvu pidurdumise pärast. Sel nädalal on USA makronäitajad seotud peamiselt tarbimisega ja tarbijakäitumisega ning üllatuste korral võib oodata dollaris suuremaid liikumisi. Euroalas on makrokalender suhteliselt hõre, mistõttu on euro muude tegurite mõju all.

Euro sattus reedel müügisurve alla kui euroala PMI indeksid ei suutnud taas negatiivset üllatust vältida. Iseäranis kesiselt käib euroala tööstussektori käsi. Teist kuud järjest on põhjust rääkida mahtude vähenemisest, kuna tööstuse PMI indeks on allpool 50,0 taset ning veebruaris liikus indeks veelgi allapoole jõudes näiduni 47,6. Viimati oli indeks nii madalal 2013. aasta märtsis. Uute tellimuste ning ekspordi komponendid andsid peamise negatiivse osa, seega on ilmne, et väliskeskkonnast tulenev mõju on olulisim tööstussektori sentimendi kujundaja.

Sellele viitab ka asjaolu, et teenuste sektori käekäik on euroalas mõnevõrra parem - teenuste PMI indeksi näit oli 52,8 ning seetõttu püsis euroala PMI koondindeks veebruaris ülevalpool 50,0 taset, kui alanes kuuga 0,6 punkti võrra 51,3 juurde. Suurt osa euroala majandusaktiivsuses mängib Saksamaa ja nende autotööstus, mida omakorda on mõjutamas muutuvate emissiooninõuete probleemistik. Seega on statistika euroalas teatud määral ühekordsetest tegurite poolt suunatud. Euroopa Keskpanga (EKP) ettevaatlik hoiak ning intressitõstmise tulevikku lükkamine näib aga senikaua mõistlik otsus, kui ei ole näha märke majanduse stabiliseerumisest. Euro jaoks tähendab see, et konsensuse poolt prognoositav tugevnemine ei ole lähiajal kuigi tõenäoline.

Dollar liikus nädala jooksul erisuunaliselt. Peale Föderaalreservi (FED) istungi järgset nõrkust võis täheldada mõningast kosumist, kuid risk-off meeleolude tõttu ei suutnud dollar tugevneda ei jeeni ega frangi suhtes. Nädala kokkuvõttes suutis dollar tugevneda paaride puhul, kus suunda oli kujundamas dollariga mitte seotud uudised (euroala makronäitajad, Brexiti sõnumid). Kuna FED-i istungil anti mõista, et suure tõenäosusega on intressitõstmised selleks korraks tehtud, liikusid USA pikaajalised intressid täiendavalt allapoole. Sellele andsid omaltpoolt hoogu ka kesised euroala PMI-d. Seetõttu jõudis ka usaldusväärseimaks peetav (10-aastane vs. 3-kuuline) USA intressikõver tagurpidi faasi (pikem intress langes allapoole kui lühem intress).

Intressikõverate tagurpidi pöördumine on olnud üheks usaldusväärseimaks signaaliks USA majanduslanguse tulekule (viimase kolme USA majanduslanguse puhul saabus majanduslangus keskmiselt 13 kuud peale 10a-3k kõvera ümberpöördumist) ning see võib saada järjekordse risk-off perioodi üheks käivitajaks. Dollari väljavaated võimaliku uue riskivarade müügisurve korral on halvemad jeeni ning frangi suhtes. Euro ja dollari vahekorras ei ole endiselt olulist selgust - mõlemad keskpangad on ettevaatlikud ning kuigi FED-i rahapoliitika on EKP võrreldes oluliselt karmimas faasis, ollakse karmistamisega pea lõpetatud (bilansimahu vähenemine veel kestab).

Admiral Marketsi ekspertide arvamus on puhtalt informatiivse tähendusega, mis ei ole mingil juhul ostu- või müügisoovitus ega põhjus ükskõik milliseks tegutsemiseks finantsturgudel.

TEAVE ANALÜÜTILISTE MATERJALIDE KOHTA

Käesolev teave väljendab täiendavat informatsiooni kõikide analüüside, prognooside, ennustuste ning mis tahes teiste sarnaste hinnangute või informatsiooni kohta (edaspidi „Analüüs"), mis on avalikustatud Admiral Marketsi veebilehel. Enne investeerimisotsuse tegemist palume Teil pöörata tähelepanu alljärgnevale:

  1. Analüüsis avaldatav teave on informatiivse iseloomuga ega ole käsitatav investeerimisalase nõustamise või investeerimissoovitusena.
  2. Iga investeerimisalase otsuse näol on tegemist kliendi isikliku otsusega ning Admiral Markets ei vastuta otsusest tekkinud kahju eest, olenemata sellest, kas otsuse tegemisel on tuginetud Analüüsis esitatud teabele või mitte.
  3. Iga Analüüs on koostatud Admiral Marketsi analüütiku poolt (edaspidi „Autor"), tuginedes Autori isiklikele hinnangutele.
  4. Klientide huvide kaitsmiseks ning Analüüsi objektiivsuse kahjustamise vältimiseks on Admiral Markets kehtestanud vastavad sisekorrad huvide konfliktide tuvastamiseks ning käitlemiseks.
  5. Kuigi kasutusele on võetud kõik mõistlikud meetmed tagamaks, et Analüüsi allikad oleksid usaldusväärsed ning sisalduv informatsioon oleks esitatud võimalikult arusaadavalt, õigeaegselt, täpselt ning täielikult, ei garanteeri Admiral Markets Analüüsis sisalduva teabe täpsust või täielikkust.
  6. Analüüsis avaldatud teave ei tähenda Admiral Marketsi poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet, et klient saab esitatud strateegiatest kasu või et kahju tekkimise võimalus on mingil viisil või määral piiratud.
  7. Analüüsis avaldatud teave finantsinstrumentide varasema või modelleeritud tootluse kohta ei tähenda Admiral Marketsi poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet järgmiste perioodide tootluse kohta. Finantsinstrumendi väärtus võib nii kasvada kui kahaneda ning vara väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
  8. Analüüsis sisalduvatele prognoosidele võivad kohalduda täiendavad teenustasud, maksud või muud tasud, sõltuvalt Analüüsis avaldatud teabe subjektist. Admiral Marketsi teenustele kohalduv hinnakiri on avalikult kättesaadav Admiral Marketsi veebilehel.

Võimendust kasutavad finantsinstrumendid, nagu nt kauplemine valuutadega ja hinnavahelepingutega (Forex'i ning CFD'dega), võivad olla väga spekulatiivse iseloomuga ning tuua kaasa nii kahju kui kasu. Enne kauplemistegevustest osavõtmist veendu, et oled aru saanud kaasnevatest riskidest.



Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.