Mida kujutavad endast plokiahela kahvlid?

Juuli 24, 2017 19:20

Kui olete jälginud hiljutisi Bitcoini uudiseid, siis olete tõenäoliselt kuulnud palju räägitavat „kahvlitest". Selgitame nende tähendust ning seda, kuidas need võivad mõjutada vastavat krüptovaluutat.

Mis on plokiahela „kahvel"?

Plokiahela „kahvel" viitab üldjuhul olukorrale projektis, kui sellest hargneb välja järgmine projekt, kopeerides lähtekoodi ja modifitseerides seda järgmise plokiahela moodustamiseks. Näiteks krüptoraha Litecoin (LTCUSD) on Bitcoini (BTCUSD) kahvel, sest selle arendajad kopeerisid Bitcoini koodi, tegid sellesse rea muudatusi ning käivitasid uue projekti.

Bitcoini tarkvara kahvel on üpris keerukas, sest iga kasutaja, kelle arvutis töötab Bitcoini võrgusõlm, peab säilitama ühilduvuse arvutivõrguga, vastasel juhul võivad kaevandajad hakata kaevandama vale plokiahelat.

Kuidas tekivad blokiahela kahvlid?

Krüptovaluutade plokiahela lahendused on tavaliselt avatud lähtekoodiga, mis tähendab, et kood on kõigile tasuta kättesaadav vaatamiseks ja kasutamiseks. Aja jooksul valuutad arenevad ja muutuvad aja jooksul, seetõttu tuleb nende protokollidesse teha mõningaid muudatusi. Need muudatused võivad ulatuda väikesest uue funktsiooni lisamisest kuni massiivsete muutusteni, näiteks ploki maksimaalse suuruse suurendamine. Kaevandajate kogukonnas suhtutakse plokiahela muudatustesse mõnikord erinevalt. Mõned aktsepteerivad muutuse, teised mitte. Sellised võrgustiku infrastruktuuri jagunemised võivad kaasa tuua uute plokiahelate loomise ja uued krüptovaluutad, nagu selgitame edaspidi.

Mis on „tugev kahvel"?

Tugev kahvel on krüptoraha protokolli selline muutus, mis ei ole tagasiulatuvalt ühilduv valuuta vanemate versioonidega. Näiteks peavad kõik, kelle arvutis töötab Bitcoini võrgustiku võrgusõlm, tingimata oma tarkvara uuendama, et ära tunda uusi plokke.

Tugev kahvel on olukord, kus uut tarkvara kasutavad võrgusõlmed on eraldatud krüptovaluuta eelmisest versioonist. Kui pool võrgusõlmedest kasutab uut versiooni ja kaevandusplokke ning teine pool kasutab vana versiooni ja kaevandab erinevat plokikomplekti, siis on meil faktiliselt kaks erinevat ahelat, ja see on koht, kus saame rääkida terminist „kahvel".

Mis on „nõrk kahvel"?

Nõrk kahvel on krüptoraha protokolli selline muutus, mis tühistab ainult eelnevalt kehtinud plokid. See muudatus on tagasiulatuvalt ühilduv, sest tarkvara vanemad versioonid tunnevad ära uued plokid.

Kui tugev kahvel sunnib kõiki kaevandajad tarkvara uuendama ja uusi reegleid omaks võtma, siis nõrk kahvel nõuab uuendust ja uue versiooniga nõustumist ainult võrgusõlmede enamikult. See tähendab, et nõrgal kahvlil on võrgustikule vähem kaootiline mõju, sest nii vanad kui ka uuendatud võrgusõlmed tunnevad uued plokid ära ning säilitavad plokiahela ühtsuse.

Mõned näited „kahvlite" tegevusest ...

Nõrgad kahvlid on olnud kõige levinum viis Bitcoini plokiahela uuendamiseks, sest väidetavalt on nende puhul võrgustiku jagunemise risk väiksem. Mõned näited edukatest nõrkadest kahvlitest on tarkvarauuendused nagu BIP 66, mis puudutas allkirja valideerimist, ja P2SH, millega muudeti Bitcoini aadressi formaati.

Tugeva kahvli kõige silmapaistvam näide on seotud Ethereumiga. See juhtus pärast seda, kui murti sisse DAO (digitaalne Detsentraliseeritud Autonoomne Organisatsioon) võrgustikku. DAO oli ambitsioonikas projekt luua inimeste osaluseta riskikapitali firma, mis oleks üles ehitatud eranditult Ethereumi platvormi nutikatele lepingutele. Varsti pärast rekordilist ühisrahastamist − 150 miljonit dollarit – hakkas keegi projektist raha kõrvale toimetama, kaotus oli umbes 50 miljoni dollari väärtuses Etheri krüptoraha. Selle tulemusel otsustati „häkkida häkkerit" − Ethereum Foundation pidi sekkuma ja terve plokiahela „kahvlisse võtma", mille tagajärjel see jagunes kaheks krüptovaluutaks − Ether and Ethereum Classic.

Admiral Markets pakub hinnavahelepingutega (CFD) kauplemist 4 peamise krüptorahaga – Bitcoin (BTCUSD), Ether (ETHUSD), Litecoin (LTCUSD) ja Ripple (XRPUSD). Vastupidiselt kauplemisele reguleerimata turgudel, kauplete te meie krüptoraha CFD lepingutega ikka oma usaldusväärse maakleri kaudu ja häkkeritel puudub otsene ligipääs teie rahale. Lisaks on teil võimalus teenida krüptoraha hinnakõikumistelt suurendatud ostujõuga, sest meie pakume neile instrumentidele võimendust kuni 1:5. Kahtlemata on need instrumendid just hetkel kõige kuumemad planeedil, miks mitte proovida võimalust nendega kaubelda? MetaTrader 4 on kõige populaarsem kauplemisplatvorm maailmas. Laadige see tasuta alla ning alustage oma krüptovaluuta seiklust juba täna!

Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.