Miks ma usaldan hinnaliikumisi rohkem kui tehnilisi tasemeid?

Märts 10, 2017 16:31

Head Kauplejad,

Kas olete leidnud end tihti olukorrast, kus hinnaliikumine murrab tugevalt läbi eelnevalt seadistatud võtmetasemetest?

Halb uudis on kahjuks see, et toetus- ja vastupanutasemetega kauplemiseks on vaja kordades rohkem kogemust kui esmapilgul arvatakse. Kuid on ka hea uudis: hinnaliikumiste jälgimine aitab alustavatel ja väiksema kogemusega kauplejatel lihtsamini tuvastada põrkepiirkondi ning läbimurdepunkte.

See artikkel ei selgita mitte ainult küünalgraafikute eeliseid kriitilistel murdupunktidel, vaid aitab muutuda parema distsipliiniga kauplejaks.

Miks on toetus- ja vastupanutasemetega (S&R) kauplemine raske?

Vähese kogemusega kauplejad on alguses suurtes raskustes, et toetus- ja vastupanutasemeid korrektselt tuvastada. Toetus- ja vastupanutasemetel tehingusse sisenemise strateegia saab tihtilugu tõsiste tagasilöökide osaliseks ning seda eelkõige alustavate kauplejate seas. Näiteks sisenevad paljud kauplejad koheselt ostutehingusse, kui hinnaliikumine on puudutanud toetustaset.

Sellisele käitumisele on 2 peamist põhjust:

  1. Kuna kogemusi napib, ei tuvastata õigeid kriitilisi võtmetasemeid.
  2. Jäetakse tähelepanuta momentum ning korrektsioonilised liikumised.

Momentumi ning S&R-i vaheline võitlus

Momentumi ning toetus- ja vastupanutasemete vastastikune mõju on siinkohal kriitilise tähtsusega.

Toetus- ja vastupanutasemed muutuvad olulisemaks kui sama piirkonna või tsooni võtmetasemed ühtivad. See kasvatab tõenäosust, et tegu on olulise võtmetasemega, millele hinnaliikumine võib reageerida kas põrkamisega või pöördumisega.

Kogenenumad kauplejad suudavad:

  1. Täpsemini määratleda kus vastavad tasemed asuvad.
  2. Kasutada spetsiaalseid orderitüüpe läbi MT4 Supreme lisarakenduse või WebTraderi.

Momentum muutub olulisemaks siis, kui mitu viimast suurt graafikuküünalt on liikunud samas suunas ning viimase küünla lõppedes sulgub hinnaliikumine lähedal tipule (tõusev momentum) või lähedal miinimumile (langev momentum).

Momentumi ning S&R-i vaheline dünaamika toimib järgnevalt:

  1. Kui S&R on tugevam kui Momentum, siis S&R peatab momentumi/hinnaliikumise.
  2. Kui Momentum on tugevam kui S&R, siis momentum murrab läbi toetus- või vastupanutaseme.

Lihtsamalt öeldes, tugevam neist kahest määrab hinnaliikumise edasise suuna.

Paljudel kauplejatel ei kulge nende määratlemine kergelt ning seetõttu pakun välja teistsuguse võimaluse.

Lubades turul otsustada: graafikuküünalde mustrid

Kuigi mõned kauplejad suudavad vaid toetus- ja vastupanutasemete abil tuvastada suurepäraseid tehinguvõimalusi, siis paljud kauplejad ka põruvad tänu sellele, et hinnaliikumine murrab määratud tasemetest läbi.

Minu soovitus on lihtne – oodata kuni küünalgraafikute muster kinnitab või lükkab ümber varasemalt määratletud toetus- või vastupanutasemed.

Selle asemel, et ennetada hinnaliikumisi toetus- või vastupanutasemetel (teinekord lootes lihtsalt parimat), tuleks kõigepealt turul lasta otsustada ning seejärel tegutseda sellele vastavalt.

Kuidas saavad kauplejad otsuste tegemisel juhinduda turust?

  1. Oodates kuni küünalgraafikute hinnamustrid muutuvad võtmetasemetel (S&R) nähtavaks.
  2. Oota põrget: küünalgraafikute hinnamustrid nagu engulfing twins, doji's, pinbars ja teised näitavad kauplejatele, et hinnaliikumine reageerib konkreetsele toetus- või vastupanutasemele.
  3. Oota läbimurret: pikemad graafikuküünlad, kus küünla lõppedes sulgus hinnaliikumine lähedal maksimumile (tõusutrend) või miinimumile (langustrend) viitavad sellele, et põrge (punktis 2) ei ole aktuaalne ning ühe tõenäolisem on läbimurre toetus- või vastupanutasemest.

Lisaks tuleb arvestada, et ükski hinnaliikumine ei ole kunagi täielikult garanteeritud (turgudel ei olegi midagi 100% kindlat). Hinnaliikumine võib põrgata, kuid seejärel jääb teises suunas liikumine lühikeseks või pöördub, mis annab omakorda vale läbimurdesignaali. Jälgida tuleb ka seda, kuidas graafikuküünlad moodustuvad nii põrgete või läbimurrete ajal kui ka pärast seda.

Kuidas saavad kauplejad tehinguid paremini hallata?

Siin on 4 minu näpunäidet:

  1. Vali hoolikalt välja ainult tugevab S&R liitumistasemed
  2. Proovi tuvastada momentumi nõrgenemine läbi lühemate küünalde
  3. Otsi divergentsi (ostsillaator ei tuvasta hinnaliikumises tippudele järgnevaid tippe ega miinimumidele järgnevaid miinimume)
  4. Vali sobiv graafiku periood.

Graafiku perioodi valikul on kõige olulisem kasutada sellist perioodi, mis sobib kokku isikliku strateegiaga. Kui otsite tehinguvõimalusi 50% Fibonacci korrektsioonitaseme hinnapõrkeks päevaselt graafikult, on vähe abi sellest kui tuvastada hinnamuster engulfing twin 5-minuti graafikul.

Kõige parem ajaperiood on 1 või 2 perioodi võrra madalam analüüsitavast graafikuperioodist. Sellel tekkiv hinnamuster on oluline hinnaliikumisele soovitud toetus- või vastupanupiirkonnas.

Nende meetmete abil saab välja jätta piirkonnad, kus hinnaliikumine ei peatu ning keskenduda tasemetele, kus hinnapõrgete tekkimise tõenäosus on suurem. Oluline on meeles pidada ka seda, et ükski tehinguvõimalus ei ole 100% perfektne ning tähtis on ka iseseisvalt turgu analüüsida.

Kokkuvõtteks meeldib mulle tehniline analüüs väga, kuid lisaks otsin ma sellele alati lisakinnitust hinnaliikumisest.

Sellest tuleneb ka käesoleva artikli pealkiri – "Miks ma usaldan hinnaliikumisi rohkem kui tehnilisi tasemeid?". Enne igat tehingut peab hinnaliikumine kinnitama tehnilise seadistuse.

Edukat ning turvalist kauplemist,

Chris Svorcik

Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.