Tutvuge lähemalt, kuidas Bollingeri koridori kauplemisel kasutada

Juuni 22, 2017 13:18

Head Kauplejad,

Kas kasutate juba indikaatorit Bollinger Bands ehk Bollingeri koridor? Enamik kauplejatest on kuulnud antud indikaatori populaarsusest, kuid ei tea, milles see populaarsus seisneb.

Fakt, et John Bollinger ise on alati keskendunud tehnilise ja fundamentaalse analüüsi kattuvusele ja nende erinevusele, on Bollingeri koridori indikaator tehnilise analüüsi tööriist.

Tänane artikkel selgitab, milles seisneb Bollingeri koridori populaarsus ja milline on John Bollingeri panus tehnilisse analüüsi.

Milline on John Bollingeri panus?

John Bollingeri (sündinud 1950) 1980-datel loodud Bollingeri koridori indikaator on üks hinnakanali populaarsemaid indikaatoreid. Ta on mitme tuntud kauplemisraamatu ja telesaate autor ning investeerimisfirmade ja –instituutide juht.

Teda on tunnustatud mitmete auhindadega, seal hulgas International Federation of Technical Analysts poolt välja antud Elutöö Auhinnaga aastal 2015.

John Bollinger oli üks esimestest, kes tutvustas terminit suhtarvude analüüs, mis on kombineeritud tehnilisest, fundamentaalsest, kvantitatiivsest ja käitumisalasest analüüsist. Suhtarvu analüüsi peamine põhimõte on:

  1. rõhutada erinevate analüüsimeetodite koos kasutamise tähtsust selle asemel, et järgida vaid ühte kindlat meetodit.
  2. eelistatult kasutada seda tööriista, mis antud momendil on kõige olulisem (muutub ajas), kuid tihti põhineb see kolmel või neljal optimaalsel kombinatsioonil.


Mida näitab Bollingeri koridori indikaator?

Bollingeri koridor on tehnilise indikaatori tööriist, mida saab rakendada ja kasutada kõikide finantsinstrumentidega kauplemisel, muuhulgas Forex-i, CFD-dega ja toorainetega kauplemisel.

Indikaatori keskmes on lühiajaline libisev keskmine (MA), millest kõrgemale ja madalamale kuvab indikaator 2 hinnakoridori serva.

Nende eesmärgiks on aidata kauplejatel tuvastada suhteliselt kõrgeid ning suhteliselt madalaid hinnatasemeid, mis tekivad keskmise tõenäolise liikumisvahemiku (ATR) liitmisel või lahutamisel libisevale keskmisele:

  • Bollingeri ülemine serv = Lihtne libisev keskmine (SMA) + keskmine tõenäoline liikumisvahemik (ATR, kindlaks määratud koefitsient)
  • Bollingeri alumine serv = Lihtne libisev keskmine (SMA) - keskmine tõenäoline liikumisvahemik (ATR, kindlaks määratud koefitsient)

ATR kujutab endast standardhälvet, millega mõõdetakse volatiilsust. See tähendab, et Bollingeri koridor laieneb või kitseneb sõltuvalt volatiilsusest:

  • Bollingeri koridor muutub laiemaks, kui volatiilsus kasvab.
  • Bollingeri koridor muutub kitsamaks, kui volatiilsus kahaneb.

Lihtsamalt öeldes kasvab volatiilsus siis, kui vahemaa koridori ülemise ja alumise serva vahel suureneb ning volatiilsus väheneb siis, kui koridori servad tõmbuvad kokku (lillad kastid eelneval graafikul).

Bollingeri kasutamise peamiseks eeliseks on võimalus märgata toetus- ja vastupanutasemeid ning tuvastada nendel hinnamustreid.

Source: Chart from Admiral Markets MT4SE EUR/USD 4h Chart, 14 April-23 May 2017

Mis on Bollingeri koridori kasutamise eelised?

Kauplejad peaksid kasutama Bollingeri koridori indikaatorit ainult koos hinnaliikumiste või küünlamustrite analüüsimisega või mõne teise indikaatoriga. Küll aga ei tohiks seda kasutada peamise kauplemissignaalina.

Kauplejad kasutavad Bollingeri koridori mitmel erineval moel, kuid kindlasti ei tasu ainult Bollingeri indikaatorile lootma jääda. Pigem on sellest kasu teistele signaalidele kinnituse saamiseks või oluliste võtmetasemete määramiseks.

Bollingeri indikaatori kõige olulisemateks osadeks on ülemine, keskmine ja alumine joon. Näiteks trendi kauplejad otsivad Bollingeri abil hinnaliikumises tagasilööke, et seejärel trendi suunas uusi tehinguid avada:

  • Kui hinnaliikumine puudutab koridori alumist serva, otsitakse tõusva trendi korral uusi ostuvõimalusi.
  • Kui hinnaliikumine puudutab koridori ülemist serva, siis otsitakse langeva trendi korral uusi müügivõimalusi.

Bollingeri 3 joont on võtmepiirkonnad kauplemisotsuste tegemiseks, mida kasutatakse nii trendi vastu kauplemisel, trendis kauplemisel kui ka läbimurrete otsimisel:

  1. Ülemine joon: hinnaliikumise taandumine madalamale või läbimurre üle koridori serva;
  2. Keskmine joon: võimalik koht hinnapõrkeks;
  3. Alumine joon: hinnaliikumise pöördumine uuesti üles või läbimurre alumisest servast madalamale.

Oma Admiral Marketsi live webinaridel kasutan ma tihti mõnda koridori tüüpi indikaatorit just nendel samadel kolmel põhjusel, kuigi mul on läbi MT4 Supreme Edition lisarakenduse graafikule lisatud ka Keltneri indikaator.

Allikas: Admiral Markets MT4SE EUR/USD H4 Graafik, 14 aprill - 23 mai 2017

Mõned näpunäited Bollingeri koridori kasutamiseks

Toon välja veel mõned ideed ja mõtted, millega Bollingeri indikaatori kasutamisel arvestada:

  1. Graafikuküünla sulgumine väljaspool Bollingeri koridori viitab võimalikule läbimurdele või läbimurde jätkumisele, mitte trendi pöördumisele.
  2. Kui graafikuküünlad viitavad trendi pöördumisele, siis läbimurre ei pruugi õnnestuda ning hinnaliikumine võib pöörduda.
  3. Bollingeri koridor pakub lisandväärtust ja informatsiooni kõikidel graafikuperioodidel, olgu siis tegu 5-minuti graafiku või nädalase graafikuga.
  4. Bollingeri saab edukalt kasutada ka koos graafiliste hinnamustritega nagu topelt-põhi, topelt-tipp või momentumi nihe.
  5. Vaikimisi kasutatav libiseva keskmise parameeter on 20.
  6. Kui muuta libiseva keskmise perioodi, tuleb ümber seadistada ka standardhälve: 2 kordne standardhälve 20 perioodi libisevale keskmisele, 2.1 kordne perioodile 50, 1.9 kordne perioodile 10.


Turvalist kauplemist soovides,

Chris Svorcik



Jälgi Twitteris @ChrisSvorcik!
Võta ühendust Facebookis Chris Svorcik!

Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.