Turud on peale USA-Hiina kaubandussõja eskaleerumist segaduses. Mis juhtub edasi?

Mai 20, 2019 19:11

USA ja Hiina vahelised pinged kaubandusküsimustes koguvad aina hoogu. Peale seda, kui USA algatas 2017. aastal uurimise Hiina kaubanduspoliitika suhtes, ei uskunud analüütikud, et läbirääkimised võiksid nii ebameeldivaks kujuneda ning põhjustada turgudel laiaulatuslikku segadust.

Käesolevas artiklis arutame USA ja Hiina praegust kaubandusolukorda, turgude reaktsiooni ja võimalikke viise, kuidas ära kasutada mõndasid suuremaid liikumisi, mida oleme näinud juba mõnda aega. Alustame!

Lühike ülevaade USA-Hiina kaubandussõjast

2017. aastal algatas USA uurimise Hiina kaubanduspoliitika suhtes seoses intellektuaalomandiga, väidetava valitsuse poolt sponsoreeritud häkkimise ja infiltreerumise USA äriühingutesse eesmärgiga saada ligipääs uutele tehnoloogiatele jpm.

Sellest ajast peale on USA kehtestanud Hiina kaupadele tariife kolmel korral enam kui 250 miljardi dollari väärtuses. Hiina vastas 2018. aastal samaga ja kehtestas USA kaupadele tariife enam kui 110 miljardi dollari väärtuses. Detsembris leppisid riigid kokku, et peatavad tariifid läbirääkimiste ajaks, mis kahjuks seniajani ei ole edukalt kulgenud.

Reedel, 10. mail, astus USA sammu edasi ja tõstis tariife 10%-lt 25%-le Hiina kaupadele 200 miljardi dollari väärtuses. Ja isegi peale seda, kui Trump pani Hiina valiku ette - sõlmida lepe kohe või olla silmitsi halvemate tagajärgedega tema teisel ametiajal - teatas Hiina vastumeetmete rakendamisest, tõstes tariife USA kaupadele 60 miljardi dollari väärtuses.

Turgude reaktsioon USA-Hiina kaubandussõja eskaleerumisele

Kahe maailma suurima riigi vahelise konflikti eskaleerumine viis suuremad riskipõhised turud alla. Esmaspäeval, 13. mail, mis oli esimene kauplemispäev peale Hiina vastumeetme avaldamist, tekkis turgudele üsna inetu pilt:

  • Dow Jones Industrial Average (DJI30) langes enam kui 600 punkti võrra, mis oli halvim kauplemisperiood alates 3. jaanuarist
  • S&P 500 (SP500) jaoks oli see päev samuti selle aasta halvim päev, langedes ühe päevaga 2,4%

Valuutaturgudel toimusid suurimad liikumised turvalistesse valuutadesse nagu Jaapani jeen, Šveitsi frank ja kuld. Toorainevaluuta nagu Austraalia dollar, mis on tugevalt seotud Hiina kasvuga, kukkus nelja kuu madalaimale tasemele. Kas sellised kõikumised on kaubeldavad? Uurime välja.

Kuidas kaubelda volatiilseid turge

Enamik turuosalisi on loomu poolest trendijärgijad, mis tähendab, et nad kauplevad turu trendiga kooskõlas. Üks lihtsamaid turule sisenemise viise on "osta odavalt ja müü kallilt".

Volatiilsel perioodil aga võivad turud teatud suunas järsult liikuda, kui kauplejad püüavad oma tehinguid avada või väljuda neist tehingutest, mis liiguvad neile ebasoodsas suunas. Kuigi on mitmeid viise, kuidas kaubelda suurenenud volatiilsuse ajal, eelistavad paljud kauplejad läbimurdestrateegiaid (breakout strategies). Vaatame näiteks kulla hinna päevagraafikut:

Allikas: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, Gold, Päevagraafik - Andmevahemik: 6.12.2017 - 13.05.2019, väljavõte 13.05.2019 kell 22:57 BST. Märkus: Minevikus toimunud turukäitumine ei ole usaldusväärne näitaja tulevase turukäitumise ennustamiseks.

Ülaloleval pildil liigub turg sageli trendi perioodide ja vahemike vahel. Esiletõstetud kollane ruut näitab kulla kõige viimast kauplemisvahemikku. Kuna hinnad liiguvad kauplemisvahemikus peamiselt külgsuunaliselt, näitab see, et ei ostjad ega müüjad ei domineeri.

Kuid isegi kauplemiisvahemikus võib hinna volatiilsus hakata näitama ostu- ja müügitegevuses teatud struktuuri. Kulla tunnigraafik maalib huvitava pildi:

Allikas: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, Gold, Tunnigraafik - Andmevahemik: 22.04.2019 - 13.05.2019, väljavõte 13.05.2019 kell 23:04 BST. Märkus: Minevikus toimunud turukäitumine ei ole usaldusväärne näitaja tulevase turukäitumise ennustamiseks.

Ülaltoodud hinnagraafikul on suur osa külgsuunalisest hinnakujundusest juhuslik. Kuid enne kulla läbimurdmist ülespoole hakkas paistma struktuur toetus- ja vastupanutasemete vahel, mida graafikul näitavad mustad jooned.

Üleminek turvaliste varade juurde, mida põhjustasid USA-Hiina kaubanduspinged, aitas kullal oma kauplemisvahemikust ülespoole läbi murda. Peale esimese tunniküünla läbimurmist ja sulgumist ülemisest vastupanutasemest kõrgemal, oleksid kauplejad võinud avada ostupositsiooni umbes 1291 dollari tasemel ja stop-loss seadistusega tasemele ligi 1282 dollarit.

Kui turg oleks kukkunud ja jõudnud stop-loss tasemele, oleks kaupleja kaotanud 9 punkti. Kui kaupleja oleks kaubelnud kõige väiksema mahuga - 0,1 lotiga - oleks see tähendanud kaotust 90 dollarit. Kui kaupleja oleks jätkanud ja sulgenud tehingu päeva lõpus 1299 dollari taseme juures, oleks see tähendanud 80 dollarit kasumit. Tundub, et USA ja Hiina kaubandusleppeni niipea ei jõua. Kuidas kavatsete teie volatiilsust ära kasutada?

Hea viis kauplemise alustamiseks on MetaTrader 5 kauplemisplatvormi allalaadimine, kus saate kaubelda tuhandete finantsinstrumentidega oma Admiral Markets reaalsel või demo kauplemiskontol.

TEAVE ANALÜÜTILISTE MATERJALIDE KOHTA

Käesolev teave väljendab täiendavat informatsiooni kõikide analüüside, prognooside, ennustuste ning mis tahes teiste sarnaste hinnangute või informatsiooni kohta (edaspidi „Analüüs"), mis on avalikustatud Admiral Marketsi veebilehel. Enne investeerimisotsuse tegemist palume Teil pöörata tähelepanu alljärgnevale:

  1. Analüüsis avaldatav teave on informatiivse iseloomuga ega ole käsitatav investeerimisalase nõustamise või investeerimissoovitusena.
  2. Iga investeerimisalase otsuse näol on tegemist kliendi isikliku otsusega ning Admiral Markets ei vastuta otsusest tekkinud kahju eest, olenemata sellest, kas otsuse tegemisel on tuginetud Analüüsis esitatud teabele või mitte.
  3. Iga Analüüs on koostatud Admiral Marketsi analüütiku poolt (edaspidi „Autor"), tuginedes Autori isiklikele hinnangutele.
  4. Klientide huvide kaitsmiseks ning Analüüsi objektiivsuse kahjustamise vältimiseks on Admiral Markets kehtestanud vastavad sisekorrad huvide konfliktide tuvastamiseks ning käitlemiseks.
  5. Kuigi kasutusele on võetud kõik mõistlikud meetmed tagamaks, et Analüüsi allikad oleksid usaldusväärsed ning sisalduv informatsioon oleks esitatud võimalikult arusaadavalt, õigeaegselt, täpselt ning täielikult, ei garanteeri Admiral Markets Analüüsis sisalduva teabe täpsust või täielikkust.
  6. Analüüsis avaldatud teave ei tähenda Admiral Marketsi poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet, et klient saab esitatud strateegiatest kasu või et kahju tekkimise võimalus on mingil viisil või määral piiratud.
  7. Analüüsis avaldatud teave finantsinstrumentide varasema või modelleeritud tootluse kohta ei tähenda Admiral Marketsi poolset otsest või kaudset lubadust, garantiid või viidet järgmiste perioodide tootluse kohta. Finantsinstrumendi väärtus võib nii kasvada kui kahaneda ning vara väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
  8. Analüüsis sisalduvatele prognoosidele võivad kohalduda täiendavad teenustasud, maksud või muud tasud, sõltuvalt Analüüsis avaldatud teabe subjektist. Admiral Marketsi teenustele kohalduv hinnakiri on avalikult kättesaadav Admiral Marketsi veebilehel.
  9. Võimendust kasutavad finantsinstrumendid, nagu nt kauplemine valuutadega ja hinnavahelepingutega (Forex'i ning CFD'dega), võivad olla väga spekulatiivse iseloomuga ning tuua kaasa nii kahju kui kasu. Enne kauplemistegevustest osavõtmist veendu, et oled aru saanud kaasnevatest riskidest.


Avatar-Admirals
Admirals Kõik-ühes lahendus Sinu raha kulutamiseks, investeerimiseks ja haldamiseks

Admirals on rohkem kui lihtsalt maakler. Admirals on finantskeskus, mis pakub laia valikut finantstooteid ja teenuseid. Me muudame võimalikuks läheneda isiklikule rahandusele läbi kõik-ühes lahenduse, mis on mõeldud investeerimiseks, kulutamiseks ja raha haldamiseks.