Admiral Markets Groupi kuuluvad järgmised ettevõtted:

Admiral Markets Pty Ltd

Reguleeritud Austraalia Väärtpaberite ja Investeeringute Komisjoni (ASIC) poolt
Veebileht on saadaval ainult inglise keeles
JÄTKA

Admiral Markets UK Ltd

Reguleeritud UK Financial Conduct Authority (FCA) poolt
JÄTKA

Admiral Markets AS

Reguleeritud Eesti Finantsinspektsiooni (EFSA) poolt
JÄTKA

Admiral Markets Cypros Ltd

Reguleeritud Küprose Väärtpaberite- ja Börsikomisjoni (SySEC) poolt
Veebileht on saadaval ainult inglise keeles
JÄTKA
Märkus: Kui sulgete selle akna ettevõtet valimata, nõustute jätkama FCA (UK) regulatsiooni alusel.
Märkus: Kui sulgete selle akna ettevõtet valimata, nõustute jätkama FCA (UK) regulatsiooni alusel.
Finantsjärelevalve fca efsa

Parimate blue-chip aktsiate teejuht

Lugemise aeg: 8 minutit

Kui tunnete ebakindlust, kuidas suured ja tugevad ettevõtted ja nende aktsiad võiksid mõjutada teie investeeringuid, siis käesolev artikkel on just see, mida olete otsinud. Mis on blue chip aktsia? See on suure ja eduka ettevõtte aktsia, teisisõnu ka kvaliteetaktsia. Järgnevalt vaatame, kuidas toimub kauplemine blue chip aktsiatega. Ülevaates käsitleme Euroopa ning Ühendkuningriigi (UK) blue-chip aktsiaid ning vaatleme üldisemalt, kuidas toimub investeerimine kvaliteetaktsiatesse.

blue-chip-aktsia

Blue chip aktsiate selgitus: kauplemine kvaliteetaktsiatega

Blue-chip tiitliga võib pärjata üksnes väikest hulka ettevõtteid või aktsiaid, kuid enne kui süveneme lähemalt tiitli omistamise kriteeriumitesse, vaatame terminit ennast lähemalt. Ühe või teise aktsia blue-chip kategooriasse kuulumise üle võivad investorid omada eriarvamust, kuna see sõltub individuaalsetest hinnangutest. Kuid on siiski mõned kriteeriumid, mille puhul eksperdid on ühel meelel. Kolm peamist tunnust otsustamaks aktsia blue-chip kategooriasse kuulumise üle on järgnevad:

 • Laialdaselt tuntud: ettevõtted on avalikkusele või investoritele hästi tuntud ning nende tooteid võib sageli pidada laiatarbe kaupadeks.
 • Turvalised: need aktsiad on suhteliselt kindel investeering, kuna nad käituvad üldiselt üsnagi stabiilselt nii buumide kui kriiside ajal.
 • Pikaealised: need ettevõtted on sageli kaasatud peamistesse USA või globaalsetesse aktsiaindeksitesse ning omavad aastatepikkust kui mitte dekaadide pikkust tegevusajalugu.

Blue-chip ettevõtete üldiseks põhiomaduseks on domineerimine omas tegevusvaldkonnas, millest annab kinnitust suur turuosa ning hästi tuntud bränd. Ei ole olemas ametlikku nimekirja ettevõtetest, mida võiks liigitada blue-chip kategooriasse, kuid Dow Jones indeksisse kuuluvaid 30 ettevõtet võib sageli pidada sobivaks näiteks. Dow Jonesi aktsiaindeksi koosseisus olevad enamtuntud ettevõtted, mida peetakse üldjuhul blue-chip aktsiateks, on näiteks: Apple, Boeing, Caterpillar, Coca-Cola, IBM, Goldman Sachs, Exxon Mobil, Intel, McDonald's, Microsoft, Nike, Visa, Walmart ja Walt Disney.

indeksid_demokontol

Blue-chip ettevõtted omavad väga suurt turukapitalisatsiooni, mis viitab ettevõtte koguväärtusele (aktsiate arv korrutatud hetke aktsiahinnaga). Turukapitalisatsioon võib ulatuda miljarditesse dollaritesse ning võib ületada isegi triljoni dollari piiri. Esimese ettevõttena läbi ajaloo jõudis Apple tänavu turuväärtusega triljoni dollari piirini pälvides seejuures erinevates meediaväljaannetes hulgaliselt tähelepanu.

Investeerimine blue chip aktsiatesse

Rahapaigutust blue-chip aktsiatesse peetakse üheks turvalisemaks investeeringuks ettevõtte juhtiva turupositsiooni, turuväärtuse, suuruse, tugeva finantspositsiooni ning hea maine tõttu. Sellised aktsiad pakuvad sageli ka stabiilset kasumikasvu, stabiilseid dividendimakseid ning vahetevahel isegi stabiilset dividendide kasvu. Parimad kvaliteetaktsiad omavad pikka dividendide väljamakse ajalugu. Mõned investorid nagu näiteks Benjamin Graham oma raamatus The Intelligent Investor, eelistavad 20-aastast dividendide väljamakse ajalugu. Kõik nimetatud eelised on põhjuseks, miks blue-chip aktsiad on nõutud nii väikeinvestorite, kui ka keskmise ja suure varade mahuga investorite poolt. Eelnev muidugi ei tähenda seda, et blue-chip aktsiad oleksid majanduslanguste suhtes immuunsed.

Uurimisfirma nimega WYATT Investment Research tegi kolme hästituntud USA ettevõtte aktsiate - AT&T, General Electric (GE) ja E.I. DuPont (DP) - hinnaliikumise kohta põhjaliku analüüsi. WYATT võrldes nimetatud kolme aktsia liikumist kogu turu liikumisega kahe kõige laiemalt tuntud 20 sajandi aktsiaturgude krahhi ajal aastatel 1929 ja 1987.

Turuindeks

AT&T

GE

DP

1929

Dow Jones +/- -40.0%

-12.7%

-15.9%

-15.5%

1987

S&P500 -28.5%

-21.0%

-17.4%

-18.2%

Allikas: Ajalooline tootlus: WYATT Investment Research

Nagu näeme ülaltoodud tabelist, on blue-chip aktsiate peamine eelis ajalooliselt selles, et nende langusulatus kriisi ajal on väiksem ning samuti võivad nad kiiremini taastuda. Kolmel ülaltoodud aktsial kulus üksnes kaks aastat, et hind jõuaks tagasi 1987. aasta krahhile eelnenud tasemeteni.

Allikas: Business Insider. Dow Jones indeks ajavahemikul 1927-1932, sh. krahh, mis toimus 1929-1932 aastatel.

Kuigi blue-chip aktsiad on üldjuhul tugeval positsioonil, ei tähenda see seda, et Dow Jones (DJIA) aktsiaindeksis ei võiks ettevõtted vahetuda. Samuti puuduvad ametlikud ja avalikkusele teadaolevad kriteeriumid selliste vahetuste tegemiseks. Ainsaks juhiseks mida pakub DJIA vastav komitee, on see, et ettevõte lisatakse indeksisse, kui sellel on suurepärane maine, jätkusuutlik kasvuperspektiiv ning huvi laiaulatusliku investorbaasi vastu.

Mõned kõige tuntumad ja enim kajastust saanud muudatused, mis viimase 5 aasta jooksul on jõustunud, on järgmised:

 1. Walgreens Boots Alliance asendas General Electric'u aastal 2018
 2. Apple asendas AT&T aastal 2015
 3. Goldman Sachs, Nike ja Visa asendasid Alcoa, Bank of America ja Hewlett-Packard'i 2013 aastal.

Euroopa parimad blue chip aktsiad

Euroopa analoogiks aktsiaindeksile Dow Jones Industrial Average võiks pidada Dow Jones EURO STOXX 50 indeksit. Siia kuuluvad enimtuntud Euroopa kvaliteetaktsiad. Indeks hõlmab laiemalt Euroopa, eurotsooni ning Ida-Euroopa. Kui olete huvitatud blue-chip aktsiatega kauplemisest – miks mitte proovida blue chip aktsia CFD (hinnavaheleping – conract for difference) kauplemist Admiral Marketsis? Võite kaubelda maailma enimtuntud blue-chip aktsia CFD -dega ning kasu lõigata mistahes suunas liikumistest. Kaubelge globaalselt tuntud aktsiatega, sealhulgas: Apple, BT, CitiGroup, Google, Facebook jpt!

Järgnevalt on reastatud Dow Jones EURO STOXX 50 aktsiaindeksi 15 suurimat ettevõtet aktsiate osakaalude alusel indeksis:

 1. Total (TOTAL SA), Prantsusmaa, osakaal indeksis 6,8%
 2. Telefonica (TEF), Hispaania, osakaal indeksis 4,8%
 3. E.ON (EAON), Saksamaa, osakaal indeksis 4,1%
 4. BCO Santander (SAN), Hispaania, osakaal indeksis 4,1%
 5. Sanofi-Aventis, Prantsusmaa, osakaal indeksis 3,9%
 6. Engie SA (ENGIE), Prantsusmaa, osakaal indeksis 3,5%
 7. Volkswagen AG (VOW), Saksamaa, osakaal indeksis 3,5%
 8. ENI (E), Itaalia, osakaal indeksis 3,3%
 9. BNP Paribas (BNP), Prantsusmaa, osakaal indeksis 3,2%
 10. Nokia (CPH), Soome, osakaal indeksis 3,1%
 11. Orange SA (ORA), Prantsusmaa, osakaal indeksis 2,9%
 12. Deutsche Telekom (DTE), Saksamaa, osakaal indeksis 2,7%
 13. Siemens (SIE), Saksamaa, osakaal indeksis 2,7%
 14. Bayer (BAYN), Saksamaa, osakaal indeksis 2,45%
 15. BCO Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Hispaania, osakaal indeksis 2,4%

Loomulikult ei tea keegi kindlalt, kas need ettevõtted püsivad 15 suurima hulgas ka mõne aasta pärast või kas kõik need ettevõtted suudavad sujuvalt ja puutumatult läbida eesseisvad majanduslikke torme. Kuid võib siiski öelda, et need Euroopa ettevõtted on küpsed ja omas valdkonnas juhtivat positsiooni omavad nimed. Investoril tasuks seetõttu kaaluda nimetatud aktsiate omamist portfellis. Kauplejale võiks aga huvi pakkuda asjaolu, et blue-chip aktsia puhul on üldjuhul väiksem kauplemiskäive, mistõttu on hinnaliikumised suurema volatiilsusega ning seega võivad nimetatud aktsiad pakkuda rohkem kauplemisvõimalusi.

kauple aktsiatega

Parimad UK blue chip aktsiad

UK blue-chip aktsiad kuuluvad aktsiaindeksisse FTSE 100, mis on lühend sõnadest Financial Times Stock Exchange. Indeksisse kuulub 100 suurima turuväärtusega UK ettevõtet.

Järgnevalt on toodud 10 tüüpilist UK blue-chip ettevõtet:

 1. Royal Dutch Shell (RDSA)
 2. BP (BP)
 3. HSBC (HSBC)
 4. Vodafone Group (VOD)
 5. GlaxoSmithKline (GSK)
 6. Rio Tinto Group (RIO)
 7. Royal Bank Of Scotland Group (RBS)
 8. Anglo American (AAL)
 9. British American Tobacco (BATS)
 10. Genel Energy PLC (GENL)

Parimad blue chip ettevõtted 2018. aastal

Otsides ideid parimate blue-chip aktsiate kohta on kindlasti võimalik leida vägagi suurel hulgal nõuandeid. Kuigi kogu asjasse puutuv informatsioon võib olla huvitav ja vajalik, ei oleks kindlasti soovitatav ilma isikliku analüüsita järgida soovitusi näiteks üksnes top-5 või top-10 nimekirjade alusel. Parim viis tegutsemiseks on alati teostada põhjalik analüüs. Samuti oleks väga hea kui analüüsi aluseks oleks mingi valik kriteeriume, mida peate oluliseks hästi hajutatud portfelli moodustamisel või kauplemisobjektide valikul. Sellegipoolest tasub kaaluda ka rohkeid võimalusi kuidas leida soovitusi interneti avarustest.

Järgnevalt toome kolm blue-chip aktsiat, millele panustamine võib olla kaalumist väärt:

 1. Cognizant Technology Solutions (NASDAQ: CTSH).
  See ettevõte pakub konsultatsioone tehnoloogia ning -teenuste alal, mis näib olevat paljutõotav valdkond võttes arvesse tehisintellekti, pilveteenuste ja robootika kasvavaid trende.
 2. Boston Scientific Corporation (NYSE: BSX). See ettevõte on juhtival positsioonil meditsiiniseadmete alal. Ettevõte pakub laia valikut võimalusi võttes arvesse asjaolu, et rahvastiku vananemine nii USA-s, Euroopas kui ka osaliselt Aasias 21 sajandi jooksul on kasvav probleem.
 3. Ecolab (NYSE: ECL).
  See ettevõte keskendub veele, veepuhastuse teenustele ja tehnoloogiatele. Ettevõtte dividend on kasvanud püsivalt 26 aastat järjest.

Blue chip aktsiate dividendide tootlus

Ka dividendide teemal leidub internetis väga suur hulk nõuandeid. Siiski on alati väga tähtis teha põhjalik analüüs iga blue-chip aktsia kohta, eriti kui otsida hea dividenditootlusega ettevõtteid. Sageli viitab kõrge dividendimäär väiksemale aktsia hinnatõusu potentsiaalile, kuid on mõned blue-chip aktsiad, mis suudavad pakkuda huvitavat kombinatsiooni korralike dividendide ja soliidse kasvumäära näol. Järgnevalt on toodud neli blue-chip aktsiat, mis on suutnud ületada ootusi:

Zoetis (ZTS)

Loomamedikamentide ja vaktsiinide tootja:
Dividendimäär: 0.6%
Dividendi kasvumäär: 49.4%
Tootlus aasta algusest: 20.0%

UnitedHealth (UNH)

Tervisekindlustuse pakkuja:
Dividendimäär: 1.4%
Dividendi kasvumäär: 28.0%
Tootlus aasta algusest: 14.9%

Mastercard Inc. (MA)

Makseteenuste pakkuja:
Dividendimäär: 0.5%
Dividendi kasvumäär: 40.1%
Tootlus aasta algusest: 30.8%

Nvidia (NVDA)

Pooljuhtide tootja:
Dividendimäär: 0.2%
Dividendi kasvumäär: 21.3%
Tootlus aasta algusest: 26.5%

Allikas: blue chip aktsiate dividendide tootlus aasta algusest seisuga 31.07.2018. Dividendide kasvumäärad on viimase 5 aasta keskmine.

metatrader5

Blue-chip aktsiad ehk kvaliteetaktsiad

Loodetavasti andis see artikkel teile vastuse, mis on kvaliteetaktsia ehk blue chip aktsia, millised on parimad Euroopa blue chip aktsiad, kuidas toimub kauplemine kvaliteetaktsiatega või blue chip aktsia CFD -ga ja mida tähendab investeerimine kvaliteetaktsiatesse.

Lugege lisaks kauplemise kohta

See materjal ei sisalda ega seda ei tohiks tõlgendada investeerimisnõuande või -soovitusena ega finantsinstrumentidega tehtavate tehingute pakkumisena. Juhime tähelepanu, et see kauplemisanalüüs ei ole usaldusväärne näitaja mistahes praegusele või tulevasele turukäitumisele, kuna asjaolud võivad aja jooksul muutuda. Enne investeerimisotsuste tegemist soovitame pidada nõu sõltumatu finantsnõustajaga ning teadvustada endale täielikult kauplemisel kaasnevaid riske.

Riskihoiatus

Hinnavahelepingud on keerukad instrumendid, millega võimendusest tulenevalt kaasneb suur kiire kahjumi risk. 85% jaeinvestorite kontodest jääb selle teenusepakkuja juures hinnavahelepingutega kauplemisel kahjumisse. Palume teil kaaluda, kas hinnavahelepingute toimimine on teile arusaadav ja kas te olete valmis võtma riski, et suure tõenäosusega jääte te kahjumisse.